Anasayfa  |   İletişim  | EN  |
Hukuk Fakültesi
YÖK ATLAS
Hukuk
Hukuk (Burslu)
Hukuk (% 50 İndirim)
Hukuk (% 25 İndirim)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Suriyeli Sığınmacıların Hukuki Durumu Konuşuldu
Haber ve Etkinlik Arşivi
Suriyeli Sığınmacıların Hukuki Durumu Konuşuldu

22 Mayıs 2015

Üniversitemiz Hukuk Fakültesi tarafından "Uluslararası Hukuk ve Türk-Alman Hukukunda Suriyeli Sığınmacıların Hukuki Statüsü" konulu uluslararası sempozyum, Topkapı Yerleşkesi Konferans Salonu’nda düzenlendi.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman açılış konuşmasında mülteci kavramının medeniyetimizdeki yeri üzerinde durarak bu kavramının Hz. Peygamber’in Mekke’den Medine’ye hicretini hatırlattığını söyledi. Duman, “Memleketini terk etmek zorunda kalmak büyük bir acı kaynağı, yaşatanlar için ise büyük bir zulümdür. İki milyondan fazla insan ülkesini terk ederek Türkiye sığındı. Onlara yardım etmek elbette insani bir görev. Bu konuda devletlerin çabalarını takdir ediyorum. Ancak burada önemli olan insanların kendi topraklarından ayrılmalarına mani olmaktır. İnsanlar hiç tanımadıkları topraklarda ne yaşayacaklarını bilmeden göç ediyorlar. Mülteci sorunu bu yüzyılın büyük dramlarından biri. Devletlerin göçün sebepleri üzerine düşünüp çözüm üretmeleri gerekir.” diye konuştu. Hukuk Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Naim Demirel yaptığı konuşmada 2000’li yıllara kadar göç veren bir ülke konumunda olan Türkiye’nin artık göç alan bir ülkeye dönüştüğünü belirterek Ocak 2015’in resmi rakamlarına göre Türkiye’deki Suriyelilerin sayısının 1 milyon 698 bin, tahminlerin ise 2,5 milyon olduğunu aktardı. Demirel, bu durumun ortaya çıkardığı hukuksal sorunların, aksaklıkların giderilmesi için çalışmalar yapıldığının altını çizdi.

İki oturumluk sempozyumun ilk oturumu Marmara Üniversitesi Milletlerarası Özel Hukuk Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sibel Özel tarafından yönetildi. İlk oturumda, Alman Federal İdare Mahkemesi Hâkimi, Jena Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İnsan Hakları Hukuku Anabilim Dalı Öğr. Üy. Prof. Dr. Harald Doerig, Hukuki Bakış Açısıyla Suriyeli Sığınmacıların Almanya’ya Entegrasyonu, Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Özel Hukuk Bölüm Başkanı, Milletlerarası Özel Hukuk Anabilim Dalı Öğr. Üy. Prof. Dr. Yavuz Kaplan, Uluslararası Hukuk ve Türk Hukuku Bakımından Suriyeli Sığınmacıların Hukuki Durumu, Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İdare Hukuku Avukatı Prof. Dr. Rolf Gutmann, Sığınmacılar ve İnsan Hakları, MAZLUMDER Genel Başkan Yardımcısı Av. Abdulhalim Yılmaz, Türkiye’deki Suriyeli Mültecilerin Karşılaştıkları Hukuki Sorunlar, başlıklarında sunumlarını gerçekleştirdiler.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Aslan Delice tarafından yönetilen ikinci oturumda ise Hamburg Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Alman ve Yabancılar Kamu Hukuku, Avrupa Hukuku ve Devletler Hukuku Anabilim Dalı Öğr. Üy. Prof. Dr. Stefan Oeter,  Avrupa’da Mülteci Krizi ve Yankıları: Avrupa Birliğinin Genel Sığınmacı Sisteminin Sorunları ve Sığınmacıların Entegrasyonunun Gerekliliği, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Göç Uzman Yardımcısı, Geçici Koruma Grup Başkan Yardımcısı Emrullah Okur, Geçici Hukuki Koruma Kapsamında Bulunan Suriyeliler, son olarak da Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Milletlerarası Özel Hukuk Anabilim Dalı Öğr. Üy. Yrd. Doç. Dr. Hatice Selin Pürselim Arning Türkiye'de Bulunan Suriyeli Çocuk Sığınmacıların Hukuki Durumu başlıklı konuşmalarını yaptılar.

“Entegrasyon Asimilasyonla Karıştırılmamalıdır”

Prof. Dr. Harald Doerig, Almanya’da entegrasyonun ne anlama geldiği ve neleri kapsadığı hususunda bilgiler verdi. Doerig, entegrasyondaki iki önemli şartı, dil öğrenmek ve göçmen ve sığınmacıların sosyal yaşam kurslarına katılarak üçüncü şahıslara ihtiyaç duymadan ülkede yaşayabilmeleri olarak sıraladı. Kurslar sayesinde 2,5 milyon insanın Almanya’ya entegrasyonunun sağlandığını belirten Doerig, devletlerin entegrasyon için çalışırken asimilasyona yönelmemesi gerektiğinin altını çizdi. Sığınmacılar ve göçmenler konusunda birlikte çalışmalıyız diyen Doerig, Türkiye’nin 1,5-2,5 milyon arası Suriyeliyi kabul ederek görevini yaptığını ifade etti.

Prof. Dr. Yavuz Kaplan, insan haklarını kapsayan Cenevre Sözleşmesi’nin maddelerine atıfla sığınmacı ve mülteci kavramlarının farklılıkları üzerinde durarak, ulusal ve uluslararası hukuka göre göçmenlerin ve sığınmacıların farklı statülerde değerlendirilmesi gerektiğini aktardı.

Prof. Dr. Rolf Gutmann, sığınmacıların insan haklarıyla ilgili meselelerini AİHM kararları çerçevesince açıkladı. Gutmann, yaşam haklarının kutsallığını öne çıkararak devletlerin bu konuda tüm tedbirleri alması gerektiğini dile getirdi. Av. Abdulhalim Yılmaz ise ülkelerinde zulüm gören insanların sığınma hakkının temel bir hak ve tartışılamaz olduğunu ifade ettiği konuşmasında, Türkiye’nin göç politikasını değerlendirdi. Diğer ülkelerin göç politikalarından faydalanılması gerekiyor, diyen Yılmaz, Türkiye’nin BM’ye göre dünyada en çok mülteci barındıran ülke olmasıyla övünülmesi gerektiğini söyledi.

 

  • http://hukuk.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/12015-05-22-10-11-58am.JPG
  Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman
 • http://hukuk.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/22015-05-22-10-12-54am.JPG
  Suriyeli Sığınmacıların Hukuksal Durumu Konuşuldu
 • http://hukuk.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/32015-05-22-10-13-32am.JPG
  FSMVÜ Hukuk Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Naim Demirel
 • http://hukuk.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/42015-05-22-10-15-32am.JPG
  Suriyeli Sığınmacıların Hukuksal Durumu Konuşuldu
 • http://hukuk.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/52015-05-22-10-16-40am.JPG
  Alman Federal İdare Mahkemesi Hakimi Prof. Dr. Harald Doerig
 • http://hukuk.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/62015-05-22-10-21-31am.JPG
  FSMVÜ Hukuk Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Naim Demirel - Marmara Üniv. Milletlerarası Özel Hukuk Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sibel Özel
 • http://hukuk.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/72015-05-22-10-23-18am.JPG
  FSMVÜ Hukuk Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Naim Demirel - Alman Federal İdare Mahkemesi Hakimi Prof. Dr. Harald Doerig
 • http://hukuk.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/82015-05-22-10-24-48am.JPG
  FSMVÜ Hukuk Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Naim Demirel - Yeni Yüzyıl Üniv. Öğr. Üy. Prof. Dr. Yavuz Kaplan
 • http://hukuk.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/92015-05-22-10-26-12am.JPG
  FSMVÜ Hukuk Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Naim Demirel - Yeditepe Üniv. Öğr. Üy. Prof. Dr. Rolf Gutmann
 • http://hukuk.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/102015-05-22-10-27-20am.JPG
  FSMVÜ Hukuk Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Naim Demirel - Av. Abdulhalim Yılmaz
 • http://hukuk.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/112015-05-22-10-27-55am.JPG
  Suriyeli Sığınmacıların Hukuksal Durumu Konuşuldu

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi