Anasayfa  |   İletişim  | EN  |
Hukuk Fakültesi
YÖK ATLAS
Hukuk
Hukuk (Burslu)
Hukuk (% 50 İndirim)
Hukuk (% 25 İndirim)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Dijitalleşme Çağında Hukuk Konferansı
Haber ve Etkinlik Arşivi
Dijitalleşme Çağında Hukuk Konferansı

6 Nisan 2019

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ve Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen Uluslararası Hukuk ve Toplum Konferansı (ICLAS 2019) dijitalleşme çağında insanların karşılaşacağı olası sorunları ve bu yeni çağda ihtiyaç duyulan hukuki düzenlemeleri geniş bir perspektif ile ele aldı.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSMVÜ) Hukuk Fakültesi farklı temalarla hukuk ve toplum bilimleri alanındaki akademisyen ve çalışmaları bir araya getiren Uluslararası Hukuk ve Toplum Konferansı (ICLAS) serisinin sekizincisine 6 Nisan'da ev sahipliği yaptı. Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi’nin 2014 yılında başlattığı, bu yıl “Dijitalleşme Çağında Hukuk” teması ile Üniversitemizde düzenlenen konferansta; hayatın her alanında etkin olan akıllı teknolojilerin beraberinde getirdiği toplumsal sorunlar, çözüm arayışları bağlamında konuşuldu.

“Hukuk dijital dünyaya kayıtsız kalamaz”

Konferansın açılış töreninde konuşan ICLAS 2019 Organizasyon Komitesi Başkanı, FSMVÜ Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Murat Oruç, internetin yaşamın olmazsa olmaz bir parçası haline geldiği, dijital araçların ve yazılımların birçok alanda zorunlu olduğu günümüzde, hukukun bu ilerlemeye kayıtsız kalamayacağını ifade etti.

Dijital dönüşümün hukukun kayıtsız kalamayacağı bir olguyu ortaya çıkardığını söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Oruç, “Artık insanlar kısa süreliğine bile internete erişimlerinin kesilmesine tahammül edemiyor. Dijitalleşen dünya, insanoğluna daha önce tecrübe etmediği, örneği olmayan farklı bir alan sunmuş ve bu alanda da hukukun çalışma alanlarına ihtiyaç duyulmuştur. İnternet üzerinden gerçekleştirilen alım ve satım işlemleri, üretilmiş bir mal ve hizmete bağlı olarak ortaya çıkan hukuki yükümlülükler, sözleşme şartları, kontrolü oldukça zor hale gelen telif hakkı, marka ve patent tescili, sanal ortamda insan ilişkilerinin ortaya çıkması ile kendini gösteren suçlar ve benzeri birçok yeni alan, yeni ihtiyaçlar ve yeni dijital araçların varlığına gereksinimi de beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda konferansın bu yeni alana ve alanın ihtiyaçlarına katkı sağlayacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

“Hukuk alanında Batı’nın tecrübesine alternatif gerekiyor”

ICLAS Konferans serisinin mimarı, Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi Ahmad İbrahim Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Farid Sufian Bin Shuaib, hukuk alanında farkındalık oluşturmak ve bu alanda Batı’nın bilgi ve tecrübesine alternatif olacak Müslüman bir bakışla birikim ortaya koymak amacıyla ICLAS Konferans serisini başlattıklarını kaydederek, bu yılki temayı Dijitalleşme Çağında Hukuk olarak belirlediklerini söyledi.

“Konferansın güncel bir tema ile yapılması çok anlamlı”

2014 yılından bu yana Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi tarafından düzenlenen ICLAS Konferans serisinin sekizincisine ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduğunu dile getiren Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Z. Hakan Akpolat, konferansın güncel bir tema ile yapılmasının çok anlamlı ve isabetli bir karar olduğuna dikkati çekerek, bildirilerin alana önemli katkılar sunacağını belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından paralel oturumlarla devam eden Konferansta farklı ülkelerden gelen katılımcılar “Dijitalleşme Çağında Hukuk” teması altında bildirilerini sundu. Toplam 72 bildirinin sunulduğu Konferansta; çevrimiçi sözleşmelerdeki hukuksal boşluklar, tıbbi bilgilerin sosyal ağlar üzerinden ifşa edilmesi meselesine hukukun bakışı, çocukları siber zorbalığa karşı korumada yasal zorluklar ve öneriler, siber evliliklerin ortaya çıkardığı sorunlar, sosyal medya kullanımının yasal bağlamı, sağlık hizmetlerinde yaygınlaşan yapay zekanın sorumluluk hukuku açısından durumu ile dijital çağda çalışan ve işveren ilişkileri tartışılan başlıklar arasındaydı.

Konferansta ayrıca, ICLAS Konferans serisinin 7 ortak üniversitesi olan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Sultan Zeynel Abidin Üniversitesi (Malezya) ve Yogyakarta Muhammediye Üniversitesi (Endonezya) arasında “Uluslararası Hukuk ve Toplum Araştırma Merkezi” açılması ve konferansların merkez çatısı altında devam ettirilmesini öngören bir protokol imzalandı. • http://hukuk.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/12019-04-09-05-03-02pm.JPG
  Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Z. Hakan Akpolat
 • http://hukuk.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/22019-04-09-05-03-02pm.JPG
  Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi Ahmad İbrahim Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Farid Sufian Bin Shuaib
 • http://hukuk.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/32019-04-09-05-03-02pm.JPG
  Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Murat Oruç
 • http://hukuk.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/42019-04-09-05-03-02pm.JPG
  Dijitalleşme Çağında Hukuk Konferansı
 • http://hukuk.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/52019-04-09-05-03-02pm.JPG
  Dijitalleşme Çağında Hukuk Konferansı
 • http://hukuk.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/62019-04-09-05-03-03pm.JPG
  Dijitalleşme Çağında Hukuk Konferansı
 • http://hukuk.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/72019-04-09-05-03-03pm.JPG
  Dijitalleşme Çağında Hukuk Konferansı
 • http://hukuk.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/82019-04-09-05-03-03pm.JPG
  Dijitalleşme Çağında Hukuk Konferansı
 • http://hukuk.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/92019-04-09-05-03-03pm.JPG
  Dijitalleşme Çağında Hukuk Konferansı
 • http://hukuk.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/102019-04-09-05-03-03pm.JPG
  Dijitalleşme Çağında Hukuk Konferansı
 • http://hukuk.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/112019-04-09-05-03-03pm.JPG
  Dijitalleşme Çağında Hukuk Konferansı
 • http://hukuk.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/122019-04-09-05-03-04pm.JPG
  Dijitalleşme Çağında Hukuk Konferansı
 • http://hukuk.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/132019-04-09-05-03-04pm.JPG
  Dijitalleşme Çağında Hukuk Konferansı
 • http://hukuk.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/142019-04-09-05-03-04pm.JPG
  Dijitalleşme Çağında Hukuk Konferansı

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi