Anasayfa  |   İletişim  | EN  |
Hukuk Fakültesi
YÖK ATLAS
Hukuk
Hukuk (Burslu)
Hukuk (% 50 İndirim)
Hukuk (% 25 İndirim)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Ceza Genel Hükümler Pratik Çalışma - 2
Duyuru Arşivi
Ceza Genel Hükümler Pratik Çalışma - 2

Ceza Genel Hükümler Pratik Çalışma – 2

Olay 1 – A, B ve C Taksim’de sinema filmlerini kiralayan bir işletmeye sahiptirler. Çeşitli filmlerin orijinal dvd ’lerini çoğaltıp, kiralamak veya satmak suretiyle para kazanmaktadırlar. İşletmelerine yapılan bir baskın sonucunda polis çoğaltılan DVD’ lere el koymuştur aynı gün öğle saatlerinde de C amcasından  ‘’dedemi hastaneye götüreceğim’’ bahanesi ile aldığı kamyonet ile korsan DVD’leri taşırken yapılan  bir ihbar sonucu yakalanmıştır.

a)Yakalanan hukuka aykırı olarak çoğaltılmış DVD'ler hakkında verilecek karar nedir ?

b)A’nın hukuka aykırı olarak çoğaltılmış DVD'lerden kazandığı para ile  hisse senetleri aldığı bilinmektedir, bu senetler hakkında verilecek bir var mıdır ?

c)Kamyonet hakkında nasıl bir karar verilmelidir ?

d)İşletmeye yapılan baskın sırasında ayrıca 750 gram esrar yakalanmıştır, bu durumda  ele geçirilen esrar hakkında nasıl bir karar verilmelidir ?

 

Olay 2 : Koşuyolunda restoran işleten A, sürekli et aldığı kasabın çok pahalı olması nedeniyle, etleri artık farklı bir yerden almaya karar verir ve yeni kasap aramaya başlar. Bu durumdan yakın arkadaşı B’ ye bahseder ve B tanıdığı  kasap C ile anlaşarak A’ ya et satması konusunda anlaşır. Ancak, C’nin sattığı etler hastalıklıdır, C bu nedenle etleri çok ucuz fiyata elden çıkartmaktadır, etleri ucuz fiyata C’den alan B, bu etleri 2 kat fiyat ile etlerin sağlıklı olduğunu söylediği A’ya satar. A’nın sattığı yemeklerden D  zehirlenmiştir,  D’nin şikayeti üzerine soruşturma başlatılır ve zehirlenmelerin nedeninin hastalıklı etler olduğu anlaşılır.

a)B’nin bu satışlardan elde ettiği para ile araba satın aldığı ve bunu K’ya sattığı bilinmektedir, araba hakkında nasıl bir karar verilmelidir, çeşitli ihtimallere göre değerlendiriniz ?

b)Hastalıklı etler hakkında verilecek karar nedir?

c)Soruşturmadan bir şekilde haberdar olan C’nin etleri yaktığını düşünelim, bu durumda verilmesi gereken karar nedir ?

Olay 3 ) Bozan Köyü’nde ikamet eden A, geceleyin çocuğunun tuvalete gitmek istemesi nedeniyle çocuğunu evin bahçesinde bulunan tuvalete götürmek üzere dışarı çıkarken, o an evde olmayan kocasının, bu aralar köye ayıların dadandığı bu nedenle gece dışarı çıkarken A'ya babasından miras kalan ruhsatlı tüfeği yanında bulundurması şeklindeki nasihati aklına gelir. Çocuğunu tuvalete götürürken ağaç arkasından gelen sesleri ayı sanar ve tetiğe basar ancak ağaç arkasında bulunan kişi A’nın eşi B’dir ve atış sonucu isabet alan B olay yerinde vefat eder.

a) Hakim A’nin tüfeğini müsadere etmiştir. Hükmü değerlendiriniz.

b) A’nin kocasıyla arası bozuk olduğunu ve kocasını kasten öldürdüğünü düşünelim, A’nın B’yİ öldürmesine çok sinirlenen B’nin kardeşi yargılama devam ederken A'yı öldürmüştür, tüfek hakkında müsadere kararı verilebilir mi ?

                              c) B’nin, A’ya gündüz vakti evin bahçesinde çalışırlar iken: ‘’sen ne işe yaramaz kadınsın’’ şeklinde sözler sarfettiğini ve bu duruma sinirlenen        A’nın kocasına gece pusu kurarak tüfekle öldürdüğünü varsayalım. A’nın yargılama sırasında akıl hastası olduğu ortaya çıkmış ise tüfek hakkında verilecek karar ne olurdu ? 
Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi