Anasayfa  |   İletişim  | EN  |
Hukuk Fakültesi
YÖK ATLAS
Hukuk
Hukuk (Burslu)
Hukuk (% 50 İndirim)
Hukuk (% 25 İndirim)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Yargıda Reform Paketi ve Hukuki Yeterlilik Sınavı
Haber ve Etkinlik Arşivi
Yargıda Reform Paketi ve Hukuki Yeterlilik Sınavı

Hukuk Fakültesi Araştırma Görevli Süleyman Yasir ZORLU ve İdeal Hukuk Klubu işbirliği ile düzenlenen “Yargıda Reform Paketi ve Hukuki Yeterlilik Sınavı” başlıklı söyleşi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Hukuk Politikaları Kurulu Üyesi sayın Av. Ayşe Türkmenoğlu’nun katılımı ile Haliç Yerleşkesi konferans salonunda gerçekleştirildi.

Söyleşide, 2019 yılı içerisinde kamuoyu ile paylaşılması planlanan “Yargı Reformu Strateji Belgesi” ve hukukçuların merakla beklediği “Hukuki Yeterlilik Sınavı” hakkında Sn. Av. Ayşe Türkmenoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu’nun çalışmalarından bahsetti. Yargıya güven, yargıda hedef süre, ceza adaleti ve hukuki yeterlilik başta olmak üzere çeşitli başlıklar altında açıklanacak olan Belge’de hukukçuları tatmin edici değişikliklerin olacağından bahseden Sn. Türkmenoğlu, yargıya güvenin ve yargıda kalitenin artırılması için her bir hukukçuya görev düştüğünün altını çizdi. Ayrıca hukuki yeterlilik sınavının da büyük ihtimalle geleceğinden ve en kısa zamanda detaylarının açıklanacağından bahseden Sn. Türkmenoğlu; hakim, savcı, noter ve avukatlık  mesleklerine giriş için bu sınavın gerekli olduğunu vurguladı. Son olarak, yargılamaların hızlandırılması için başta arabuluculuk ile uzlaştırma gibi uygulamaların yaygınlık kazanması gerektiği ve Yargıda Hedef Süre uygulamasının da bu yönde hayata geçirildiği ifade edildi.

Söyleşi, Sn. Av. Ayşe Türkmenoğlu’nun konuşmasının ardından soru-cevap bölümüyle devam etti. Son olarak ise konuşmacıya hediye takdiminin ardından söyleşi sona erdi.  • http://hukuk.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/IMG-20190429-WA00052019-04-29-04-07-49pm.jpg
  • http://hukuk.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/12019-04-30-09-11-11am.JPG
  • http://hukuk.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/32019-04-30-09-11-33am.JPG
  • http://hukuk.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/42019-04-30-09-12-00am.JPG
  • http://hukuk.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/52019-04-30-09-12-11am.JPG

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi